VEDĽAJŠIE ŽIVOČÍŠNE PRODUKTY MATERIÁL KATEGÓRIE 3 "KUCHYNSKÝ ODPAD"
AKO SPRÁVNE NAKLADAŤ S ODPADOM, VYSVETLENIE POJMOV A POVINNOSTÍ
ČO NÁM VLASTNE UKLADÁ NOVÁ NOVELA ZÁKONA O ODPADOV
Likvidácia odpadu je jedna z problematík, ktorá v súčasnosti vystupuje do popredia v rámci spoločnosti a taktiež aj zákona o odpadov. Dňom 1.1.2013 nadobudol účinnosť zákon č.343/2012 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, kde fyzickej osobe – podnikateľovi a právnickej osobe, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania je daná zodpovednosť za nakladanie s biologicky rozložiteľným kuchynským a reštauračným odpadom.
Táto novela ukladá pôvodcovi odpadu (prevádzkovateľ kuchyne, reštaurácie) povinnosť odovzdať odpad len osobe (sprostredkovateľ – obchodník, prepravca) oprávnenej nakladať s týmto odpadom. Osoba, ktorá vykonáva zber kuchynského a reštauračného odpadu od prevádzkovateľov kuchýň, musí spĺňať podmienky podľa veterinárnych a hygienických predpisov.
VYMEDZENIE POJMU KUCHYNSKÝ, REŠTAURAČNÝ BIOLOGICKÝ ODPAD
Medzi biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad patria: nespracované zostatky surovín, použité rastlinné oleje, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného, ale i živočíšneho pôvodu, ktoré vznikli pri prevádzkovaní zariadení spoločného stravovania, vrátane školských kuchýň, stravovacích zariadení domovov sociálnych služieb, stravovacích prevádzok zdravotníckych zariadení ale i z kuchýň domácností. Patria sem aj šupy z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla. Odpad je v katalógu odpadov zaradený po číslom 20 01 08 biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad a 20 0125 jedlé tuky a oleje.
POVINNOSTI PRE PREVÁDZKOVATEĽA ZARIADENIA SPOLOČNÉHO STRAVOVANIA
Prevádzkovateľ ako producent komunálneho odpadu je povinný zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu, kde je zaradený aj biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad (KBO). Zodpovednosť za nakladanie s takýmto odpadom je preto určená prevádzkovateľovi kuchyne, ktorá má aj za povinnosť hradiť náklady spojené so zberom kuchynského a reštauračného odpadu, jeho skladovaním, prepravou, likvidáciou, vrátane nákladov na zberné kontajnery a iné obaly.
KTO SMIE NAKLADAŤ S ODPADOM
Akákoľvek činnosť súvisiaca s nakladaním (zber, preprava, skladovanie, spracovanie) s kuchynským odpadom a použitými potravinárskymi olejmi, podlieha požiadavkám nariadenia (ES) č. 1069/2009 a jeho vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) č. 142/2011 a subjekt musí byť registrovaný, alebo schválený príslušným orgánom veterinárnej správy. Subjekt musí mať platné povolenie s prideleným úradným číslom, ktoré musí používať pri každom styku s orgánom veterinárnej správy a všetkých prepísaných dokladoch súvisiacich s výkonom činnosti pri obchode ako uzatváraní obchodných zmlúv. Odpad následne končí u prevádzkovateľa bioplynovej stanici alebo kompostovacieho zariadenia ktoré podliehajú príslušným povoleniam veterinárnej správy pri jeho spracovaní .
AKO ODPAD SKLADOVAŤ
Prevádzkovateľ zariadenia je povinný zabezpečiť oddelené odkladanie kuchynského a reštauračného odpadu do zberných nádob (uzatvárateľné nádoby), ktoré sú určené na skladovanie odpadu (napríklad typizované obaly, nádoby,kontajnery dodávané obchodníkom alebo sprostredkovateľom odpadu) s označením –VEDĽAJŠÍ ŽIVOČÍŠNY PRODUKT – KUCHYNSKÝ ODPAD – MATERIÁL KATEGÓRIE 3 – „NEURČENÉ NA ĽUDSKÚ SPOTREBU“.
Odpad je potrebné uskladňovať do uzatvárateľných kontajnerov (prepravných nádob) určených na tento účel tak, aby sa minimalizovalo riziko znečistenia kontajnera. Kontajnery môžu byť na jednorazové alebo opakované použitie. V prípade, ak sa kontajnery používajú opakovane, potom sa po každom použití musia vydezinfikovať. Pokiaľ sa do kontajneru vkladá obal (napríklad vrece), musí byť po jeho použití následne bezpečne odstránený, napríklad spálením. Zároveň platí, že sa nesmú zamieňať za obaly určené na ostatný komunálny odpad.
Prevádzkovateľ kuchynského a reštauračného zariadenia má za povinnosť zabezpečiť skladovanie potravinárskeho odpadu do doby odovzdania sprostredkovateľovi (obchodníkovi, prepravcovi) s VŽP tak, aby sa s obsahom neoprávnene nemanipulovalo, zabezpečiť voči poveternostným podmienkam a aby sa do prepravnej nádoby nedostali hlodavce a iné živočíchy (napríklad sklad odpadu, chladiace zariadenie na odpad)..
HLÁSENIE O VZNIKU ODPADU A NAKLADANIA S NÍM
Podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 310/2013 Z. z. § 8 –znenie zákona:
Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním podáva držiteľ odpadu na tlačive, ktorého vzor je
uvedený v prílohe č. 8 podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č.
310/2013 Z. z. § 8, ak nakladá ročne v súhrne s viac ako 50 kg nebezpečných odpadov, alebo s viac
ako jednou tonou ostatných odpadov. Ak ide o vznik biologicky rozložiteľného kuchynského a
reštauračného odpadu a odpadov, hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa podáva bez ohľadu
na ich množstvo.
Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa podáva za obdobie kalendárneho roka a zasiela sa
príslušnému úradu životného prostredia v danom meste a to najneskôr do 31. januára nasledujúceho
roka. Vzor tlačiva.
Zdroj informácií:
Novelou zákona o odpade vstupuje do pozornosti aj úrad verejného zdravotníctva, ktorý vykonáva úradné kontroly o dodržiavaní daných predpisov a taktiež upozorňuje prevádzky ktoré ešte nie su o tom oboznámené, nakoľko platnosť zákona je už skoro rok . Pri hľadaní si partnerskej spoločnosti zaoberajúca sa daným odpadom odporúčame tieto informácie vyhľadať na internete, informovať sa u iných prevádzkach s kým spolupracujú, alebo sa obrátiť na veterinárnu správu, prípadne úrad verejného zdravotníctva vo vašom meste.
Informácie o danej problematike boli použité z týchto stránok:
www.espik.sk
www.svps.sk
www.jedalne.sk
www.odpady-portal.sk
www.separujodpad.sk
novela zákona – pdf